Diabétesz pedikűr

Diabétesz pedikűr

Diabéteszes láb, vagy más néven cukorbeteg láb. Diabéteszes láb legfőbb jellemző tünetei a lábon a száraz bőr, ritkuló szőrzet, gombás fertőzések, érzékelési zavarok, láb dagadás, valamint lábujj és köröm deformitások. A cukorbetegség egyik legalattomosabb és legkártékonyabb szövődménye a láb tartós kisebesedése, fekélyesedése, ami sok esetben amputációhoz vezethet. Megfelelő lábápolással és speciális, a diabéteszes láb védelmére készült segédeszközökkel elkerülhetők a szövődmények és az amputációhoz vezető út. 

A napi lábápolás alapvető kellene, hogy legyen, sokan mégis hajlamosak megfeledkezni a lábuk, talpuk, körmük és sarkuk megfelelő karbantartásról. A gondosan ápolt lábfej nem csak a cukorbetegek, de az egészséges szervezet számára is fontos, hiszen a hangsúly mindig a megelőzésen van. Azt pedig már meg sem említjük, milyen szörnyű látvány az ápolatlan lábak, ahogy a repedezett sarkok kivillannak a méregdrága cipőkből, vagy a férfiaknál leginkább ismert turista szandálból. Talán, ezért is húznak fel sokan zoknit hozzá! :)

10 dolog, amit fontos lenne betartani!

  1. Minden nap alaposan vizsgálja meg a lába bőrét még a talpán is! Ha kell, használjon tükröt!
  2. A bőrkeményedéseket ne vágja, ne tépkedje, bízza a szakemberre! Elváltozás esetén forduljon szakemberhez, ne holnap, most azonnal!
  3. Körmeit ne vágja túl rövidre, a körömsarkait ne vágja ki!  Ne piszkálja, ne nyúljon a köröm alá!
  4. Napi rendszerességgel ápolja lábait speciális cukorbetegeknek készült magas urea tartalmú krémmel. Olajat, zsíros krémet soha ne használjon!  Ügyeljen arra, hogy a krémmel az ujjakat, a köröm környékét, a talpát és a sarkát is egyenletesen kenje be! Ne spóroljon, a krém ápolja az ön lábát!
  5. Ne járjon mezítláb! Rendszeresen még otthonában is viselje az orvos által felírt speciális diabétesz cipőt. Ügyeljen rá, hogy a cipő ne dörzsölje sehol sem a lábát.
  6. Viseljen jó minőségű zoknit vastag varrások, ráncok, feszes gumírozás nélkülit. Mielőtt cipőlét felvenné nyúljon bele és tapogassa meg nincs-e benne valami vagy a bélés nem gyűrődött-e össze.
  7. Kerülje a végtag lehűlését, fagyását! Lábait ne áztassa! Kerülje a túl forró vízben való fürdőzést, A felázott bőr nagyon sérülékeny! Tisztálkodás után hajszárítóval szárítsa meg a lábait!
  8. Mozogjon, sportoljon orvosi ellenőrzés mellett.
  9. Figyelje lábdagadását, a láb váladékozását, és ha valamilyen elváltozást észlel, keresse fel kezelő orvosát minél hamarabb!
  10. Szerezze be a cukorbeteg lábápoláshoz szükséges eszközöket és anyagokat az otthoni lábápoláshoz!