Gombás pedikűr

Gombás pedikűr

Gombás fertőzést el lehet kapni a közösségi helyeken, nyilvános zuhanyzókban, valamint közös törölköző és olló használatakor is.

A gombásodás általában egy körmön kezdődik, majd később a többi körömre is átterjedhet. A fertőzést okozó gombák egy része a köröm széle felől, míg más gombafélék a körömágy felől terjednek tovább. Tehát a kezelés megkezdése előtt mindenképp egy mikrobiológiai vizsgálaton kell részt venni, hogy kiderüljön milyen típusú gombáról is van szó.  A vizsgálatra azért is van szükség, mert sok betegség hasonlíthat a köröm gombás fertőzésére: pikkelysömör, ekcéma, vagy akár valamilyen mechanikai vagy kémiai sérülés. 

A kezeletlen körömgomba nem múlik el magától, sőt, rosszabbodhat. A gombás fertőzést azonban nehéz kezelni, ráadásul hosszadalmas is. Sokan sajnos rövid időn belül abbahagyják a kezelést, mert nem látnak rövid időn belül javulást. Fontos azonban tudni, hogy körömgombától való megszabadulás mindenképp kitartást igényel, a választott készítménytől függetlenül. A fertőzés mértékétől és a kezelés fajtájától függően a gyógyulás pár héttől akár egy évig is eltarthat, s még így is előfordulhat, hogy nem tud teljesen megszabadulni a fertőzéstől. A gombás fertőzés kezelésére különböző gombaellenes készítményeket külsőleg használatos ecsetelőt, krémet, vagy szájon át szedhető gyógyszert használhatunk. A kezelés hatékonyságát pedig elősegítheti a fertőzött körömfelszín csiszolása. Ezen felül fontos, hogy rendszeresen törüljük szárazra a lábunkat fürdés után, a cipőinket megfelelően fertőtlenítsük, és közösségi helyeken viseljünk papucsot, valamint, ha izzadásra hajlamos a lábunk, használjunk rendszeresen izzadásgátló krémet vagy sprayt és zokninkat, valamint cipőnket is rendszeresen váltsunk.